środa, 26 czerwca 2013

Stop medykamentom! Nadchodzi alergia na leki


alergia na leki

Swędząca wysypka, dziwne plamki, pojawiające się w różnych miejscach ciała, czy bąble, które wyraźnie dają o sobie znać – to wszystko mogą być objawy polekowej alergii, czyli, po prostu, uczulenia na jakiś, lub jakieś ze składników przyjmowanego lekarstwa. Alergia na leki wywoływać może tzw. reakcje ogólnoustrojowe w naszym organizmie. Będzie to podwyższenie temperatury ciała albo obniżenie ciśnienia krwi. Uczuleniowe reakcje mogą również oddziaływać na określone narządy. Może się więc zdarzyć, że wystąpi zapalenie wątroby, czy nerek. Bywają także napady astmy oskrzelowej.


Jak w przypadku każdego rodzaju alergii, także tutaj istotną rolę odgrywa znalezienie czynnika uczulającego. Najczęściej bywa to utrudnione własnym nakładem sił, bowiem reakcje uczuleniowe mają do siebie to, że objawiają się po kilku, lub kilkunastu dniach. Pomocą służą wówczas liczne testy. Alergia na leki znaleziona może zostać za pomocą testów skórnych, ale tym sposobem da się wykryć tylko kilka alergenów, m.in. penicylinę, czy miejscowe środki znieczulające. Z przypadłości tej nie ma również lekarstwa, a jedynym rozwiązaniem pozostaje unikanie tego, co nas uczula (jeśli już zidentyfikujemy alergen).

Alergia na leki najczęściej poluje na...


Przypadłość ta występuje o około 5-10 % populacji. Najbardziej narażone są osoby przewlekle chore na ciężkie choroby i te, które przez dłuższy czas przyjmują leki z jednej grupy specyfików. Osoby dorosłe chorują częściej niż dzieci, natomiast mężczyźni rzadziej od kobiet. Jak widzicie alergia na leki praktycznie zagraża każdemu z nas i choć nie wszyscy jesteśmy podatni na nią po równo, to każdy z nas powinien zwracać uwagę na to co, i w jakich ilościach zażywa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz